Přípravky


Péče o pleť


Kosmetické ošetření


Kvalita


WALA


Prodejna a kosmetické studio


Eshop

Kompost

Země je tím nejdůležitějším orgánem, nezbytným pro růst a zdraví léčivých rostlin. Pravidelné přidávání kompostu, spolu s dalšími procedurami, mezi které patří například aplikace biodynamických přípravků, zvyšuje plodnost půdy a odporuje životadárné procesy v půdě. Pro získání dobrého kompostu, je nutné vynaložit řadu přípravných prací. V zahradách WALA je dohromady na 50 kompostů. Většina z nich jsou smíšené komposty, které obsahují veškerý rostlinný materiál, který se v zahradách jen objeví, jako jsou např. zbytky travin, větvičky atd. Společně s tímto rostlinným materiálem, se hromady kompostu prokládají zralou chlévskou mrvou, získanou z vlastní nedaleké Demeter farmy " Sonnenhof" v Bad Boll.
Když hromady kompostu dosáhnout určité velikosti, jsou poté pokryty slámou. Následující jaro nebo podzim se kompost poprvé obrací. Kromě těchto smíšených kompostů, jsou zde také připravovány komposty složené z listí a odřezků dřeva. Takovéto komposty jsou připravovány na podzim. Listy, určené ke kompostování se sbírají ke konci podzimu a kousky dřeva, se kterými se poté smíchají se nasbírají při kácení stromů a řezání křovin.

Péče o kompost

Dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, se veškerý kompost ručně obrací vidlemi. Tato péče se provádí kvůli lepšímu rozkladu rostlinného materiálu a tudíž také pro dobré zrání kompostu. Výsledkem tohoto obracení jsou rovnoměrně smíchané vrstvy a správně nakypřený kompost. Jelikož čerstvý kompost je plný vody, je běžné, že se kyslík nedostane přes ztvrdlou horní vrstvu dovnitř do celého kompostu a tudíž může dojít k neúplnému rozložení. Obracení kompostu podporuje proces rozkladu. Tím, že se kompost dvakrát ročně pečlivě převrací, dochází k optimálnímu smíchávání rostlinného mariálu spolu s podpořením vzniku blahodárné fauny, která se v kompostu objevuje.
Při obracení je také je možno pozorovat vnitřní život kompostu. Zahradníci mohou zde přímo vidět, jak bohatě je kompost osídlen červy i ostatními živočichy, jakou má barvu, vůni a vlhkost. Převracení poskytuje zahradníkům zažít na vlastní kůži tíhu nebo naopak lehkost země, která vzniká na hromadách kompostu.
Poté, co se kompost obrátí, přidávají se ošetřující přípravky. Tyto obsahují výtažky z řebříčku obecného, květů narcisu a heřmánku, dubovou kůru, zelené části kopřivy žahavky spolu s výtažkem z kozlíku lékařského. Každý ošetřující přípravek má své vlastní požadavky a svou nenahraditelnou funkci při ošetřování kompostu. Výše jmenované léčivky se ukládají do různých živočišných obalů, jako např. do střev ze skotu nebo do močového měchýře jelena. Takto uložené výtažky rostlin jsou vystavovány po celý rok rytmům přírody. Jsou uchovávané na zemském povrchu, ale stejně tak i pod ním. Výroba vlastních biodynamických preparátů završuje roční koloběh v zahradách WALA.
Poté, co se přípravky do kompostu aplikují, je kompost pokryt slámou a jeho složení, stupeň rozkladu, barva atd. jsou krátce zaznamenány. Tento stručný popis umožňuje celkový pohled na vývoj kompostu a na jeho další možné využití.

Použití kompostu

Jakmile jsou veškeré rozkládací procesy v kompostu dokončeny, přichází vlastní použití kompostu na záhony. Použití kompostu na záhony závisí na požadavcích rostlin na půdu. Podle toho, zda rostliny potřebují půdu humózní nebo zase naopak půdu chudší, se vpravuje určité množství kompostu do půdy. Kompost se do půdy zarývá buď rýčem, motykou nebo kultivátorem. Přerývání půdy na podzim a následné promrznutí, mají blahodárný efekt na strukturu půdy.
Kompost, složený z kousků dřeva se používá na pokrytí země kolem stromů a křovin. Výběrová směs kompostu, složená z jemných listů, bohatá na živiny a lehká svou strukturou, se používá jako zem na hrnkování ve sklenících.
Toto pravidelné přidávání kompostu do půdy, zaručuje, že půda je dlouhodobě bohatá na živiny potřebné pro růst rostlin. V neposlední řadě je takto obohacená půda lépe přístupná také kosmickým vlivům. Tyto vlastnosti společně činí rostlinu odolnou vůči škůdcům a nemocem.
V roce 1999 bylo využito následující množství kompostu v našich zahradách:

 • 9 ml k hrnkování
 • 15 ml smíšeného kompostu na záhony
 • 6,5 ml kompostu z kousků dřeva, určeného pro stromy a keře

  Toto množství koresponduje přibližně se 14 hromadami kompostu o celkové délce 82 metrů, šířce 1.3 metrů a výšce přibližně 0.7 metrů.

 • Výsev
  Sklizeň
  Kompost
  Sušení
  Home | Kontakt | English | International | Mapa stránek | Copyright 2009 Smetana s.r.o., powered by PureHTML