Přípravky


Péče o pleť


Kosmetické ošetření


Kvalita


WALA


Prodejna a kosmetické studio


Eshop

Výsev

Zem určená k vysévání

Na začátku února, začínáme s našimi prvními výsevy do skleníku. Výběr vhodné zeminy je důležitým předpokladem k úspěšnému vzcházení rostlin. Země je tím nejdůležitějším pro růst zdravých rostlin. Zem, kterou používáme pro hrnkování je výběrová, z kompostů naší vlastní produkce. Kompost je obvykle dvakrát do roka ručně obrácen. Kompost je také ošetřován biodynamickými přípravky pro kompostování, které jsou připravovány z kozlíku lékařského, kopřivy, dubu, heřmánku, narcisu a řebříčku obecného, které jsou pěstovány v zahradách firmy WALA. Díky přidání těchto přípravků, jsou životní síly a procesy v půdě a následně pak i v rostlinách, trvale zvýšeny. Díky nim je také zvýšena vitalita a odolnost vůči chorobám a škůdcům, jak rostlin tak i samotné půdy.

Koupel semen

Také lázeň, která ošetřuje semena rostlin má pozitivní účinek na vitalitu a růst rostlin. Je připravena z již zmíněných bylin, které se používají při kompostování a navíc jsou do ní přidány ještě další léčivé byliny. Např. kozlík lékařský stimuluje klíčivost a tepelné procesy v rostlině. Přípravky z dubu a heřmánku pomáhají jako prevence proti houbovým infekcím. Mrva z rohoviny slouží např. ke stimulaci růstu kořenů. Semena se umístí do látkových pytlíků a s nimi se dávají do lázně o teplotě lidského těla na 10-15 minut. Poté se usuší a jsou připravena k výsevu. Jedinou vyjímkou jsou velice drobná a jemná semena, která klíčí na světle, jako např. majoránka, tabák nebo pelyněk. Takováto semena se vysévají přímo do výsevních nádob, jemně se zatlačí a poté se jen postříkají.

Péče o výsevy

Poté, co mají výsevy plně vyvinuté první lístky, jsou jednotlivě nebo ve skupinkách přepichovány do květináčů nebo rámů určených pro následné pěstování. Díky tomuto přesazení, mají rostliny dostatek místa pro své listy a kořeny a mohou se plně vyvinout v silnou a zdravou rostlinu. Jakmile rostliny trochu povyrostou, jsou přesazovány do hrnků nebo přímo na stanoviště.

Kvalita osiva

Kvalita osiva je důležitým faktorem. Většinu našich semen sklízíme z vlastní zahrady. Sklizeň probíhá od začátku léta do podzimu. Je velice důležité najít optimální dobu pro sklizeň, aby byla zaručena co nejvyšší možná klíčivost semen pro nadcházející rok. Po sklizni samotné, jsou semena uchovávána na suchém místě, aby ještě trochu dozrála. Během zimních měsíců jsou očištěna a zazimována na chladném místě, v pečlivě označených nádobách, dokud nepřijde jejich čas výsevu.

Dokumentace

Veškeré informace týkající se výsevů, jako například datum výsevu, doba klíčení, hnojení, rostlinné variety, doba přepichování a hrnkování, sklizeň semen atd., jsou pečlivě dokumentovány v tzv. "Kultivační složce pro výsev léčivek".


Výsev
Sklizeň
Kompost
Sušení
Home | Kontakt | English | International | Mapa stránek | Copyright 2009 Smetana s.r.o., powered by PureHTML